neděle 15. července 2012

Posuď knihu podle obalu ( 8 )

Sing Me to Sleep

Název : Sing me to sleep
Autorka : Angela Morrison
Anotace : THE TRANSFORMATION Beth has always been "The Beast",that's what everyone at school calls her because of her awkward height, facial scars, and thick glasses. Beth's only friend is geeky, golden-haired Scott. That is, until she's selected to be her choir's soprano soloist, and receives the makeover that will change her life forever.
THE LOVE AFFAIR
When Beth's choir travels to Switzerland, she meets Derek: pale, brooding, totally dreamy. Derek's untethered passion,for music, and for Beth, leaves her breathless. Because in Derek's eyes? She's not The Beast, she's The Beauty.
THE IMPOSSIBLE CHOICE
When Beth comes home, Scott, her best friend in the world, makes a confession that leaves her completely torn. Should she stand by sweet, steady Scott or follow the dangerous, intense new feelings she has for Derek?
THE HEARTBREAK
The closer Beth gets to Derek, the further away he seems. Then Beth discovers that Derek's been hiding a dark secret from her ?one that could shatter everything.

Můj názor : Kniha už na první pohled vypadá velmi krásně a když si přečtete anotaci tak zjistíte , že i ten příběh vypadá velmi zajímavě. Tuhle knížku si přidávám do to-read , protože vypadá opravdu dobře. Na obálce se mi líbí ty ruce které se dotýkají. Vypadá to velmi romanticky. Písmo je také velmi pěkné a k obálce se hodí.

Moje hodnocení obálky : 4/5

0 komentářů:

Okomentovat

Pokud se Vám článek líbil, napište mi to! Jsem ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu, i tu negativní.