• Rychleji mluvit nedokážu

    Je téměř nemožné říct, kdy se to přesně stane. Také to neznamená, že necháte všechno okolo ladem a soustředíte se jen na jednu věc. Ten vlak jednou přijede. Možná už je na cestě a vy o tom ještě nevíte.
  • Lidé, kteří mě znali

    "Jen ke mně buď upřímná, dobře? Od teď?" Přikývla jsem a lehla si vedle ní, obtočila jsem kolem ní ruku. Upřímná. Možná to bude to nejtěžší, oč mě kdy žádala.
  • King

    Nezdálo se mi o něm; v tom měl pravdu. Protože King nebyl sen. King byl noční můra.
  • Případ ukradeného zubu

    "Jackaby vzdychl. "Ano slečno Rooková. Je to Rumplcimprcampr. Odhalila jste mě. Jsem vychytralý pohádkový skřet." "Rozhodně by to nebylo to nejdivnější, co jste mi řekl od chvíle, kdy jsem pro vás začala pracovat.""
  • Písečníci a bludný asteroid

    První co si uvědomil venku mimo loď, bylo prázdno. Všudypřítomná, ničím nerušená prázdnota doprovázená absolutním tichem. Před ním a okolo něj nebylo nic než prázdný prostor a hvězdy. Jako když na Písečnic spával pod noční oblohou, ale tady to bylo tisíckrát intenzivnější."

neděle 16. října 2022

Strážce ztracených měst | SOUMRAK

Goodreads 4.58 | Databáze knih 91 % | ČBDB 90 %

Nespatřeni se stále nevzdávají, naopak volí novou taktiku, aby dosáhli svého zlověstného plánu. Jsou vždy o krok napřed, ale nikdo neví, co doopravdy chtějí a co je pouze hra. Černá labuť přišla o svého hlavního člena, Sophiina přítele, ale to Nespatřeným nestačí a chtějí ji vzít mnohem více. Parta přátel tak musí opět odhalit mnohá tajemství, vymyslet plán a pustit se do bitvy. Na cestě vedoucí do Soumraku, zlověstného místa, jehož účel sahá hluboko do elfí historie, budou muset věřit svým nepřátelům. A protože čas běží a chyby z minulosti je dohánějí, musí Sophie a její spojenci spolupracovat způsobem, jakým to ještě neudělali. 

Sophie už není tou mladičkou nerozvážnou postavou, kterou jsme poznali v prvním díle, stala se z ní odvážná slečna, která by se rozdala pro své kamarády a záchranu lidí, kteří jsou jí blízcí. Šestý díl série Strážce ztracených měst nese název Soumrak a autorka Shannon Messenger si opět dokázala, s touto young adult fantasy, udržet svou laťku vysoko. Vydavatelství Ocelot, které spadá pod internetové knihkupectví Megaknihy, posledních pár dílů přeložilo a vydalo rychlostí blesku. U prvních dílů jsme čekali standardně skoro rok, nicméně již po pár měsících mi v e-mailu přistála nabídka spolupráce. A já po ní samozřejmé hned sáhla, protože sérii zbožňuji. 

Pokud o sérii slyšíte poprvé, tak Vás odkážu na konec této recenze, kde naleznete mé recenze na předchozí díly. Následující odstavec obsahuje spoiler na děj šestého dílu, zbytek recenze však může obsahovat spoilery na předchozí díly. 

V šestém dílu se setkáváme s novými i starými postavami. To, že Sophie není vyloženě dobračkou, která nikdy neporušila pravidla, říct nemůžeme. První z postav, kterou na začátku příběhu potkáme, je její mladší sestra - z života před tím než se dozvěděla, že je elf. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby Sophie neměla zakázáno se s lidmi ze života před tím vidět a hlavně by si ji oni neměli pamatovat. Ale zoufalé okamžiky si žádají o porušení pravidel - její lidští rodiče byli uneseni nepřáteli. 

Sophie v šestém dílu odhaluje další tajemství o členech Černé labutě a o potenciálních spojencích v bitvě. Ta si vyžádá ale mnoho ústupků a změn plánů s tím. Nikdo nečekal, že spojenectví s nepřáteli bude nutnou součástí plánu. Ale čas jim nehraje do karet, proto musí jednat rychle. 

Silveny pořád jen opakovala POTOM!
Sophie se podrbala na hlavě. Určitě je všechno v pořádku? 
ANO! ANO! ANO!
Než se mohla Sophie zeptat na cokoliv dalšího, Silveny se s ní rozloučila. PRÁCE! MLUVIT! BRZY! 
A vzápětí s ní přerušila spojení. 
Str. 280

V celé sérii se vyskytuje mnoho postav - hodně jmen a příběhů na zapamatování. Autorka však umí skvěle vyprávět, sem tam něco připomenout a postavy napsat tak dobře, že si je určitě nespletete (naopak si je budete díky jejich specifickým charakteristikám pamatovat). Včetně Sofie, kterou zmiňuji často, bych ráda zmínila mého dalšího favorita, kterým je, nečekaně, Keefe. Trochu mě mrzelo, že staré známé tváře, jako je například Dex, neměly v šestém dílu moc prostor, naopak jsme se seznámili s novými postavami. Zajímavé pro mě naopak bylo seznámit se se záporáky. 

Shannon Messenger vystudovala filmovou produkci na Univerzitě v Jižní Karolíně, avšak její výšnní je zejména psaní knih pro děti. Včetně uznávané série Strážce ztracených městk, která má v originále vydaných 8 a plánovaných 10 dílů, má na svém kontě ještě sérii Sky fall. Na obálce šestého dílu jsou vyobrazeny tři postavy. Blonďatá dívka v bílých šatech představuje naši hlavní postavu Sophie, po její levé straně je Keefe. Třetí osobou je poměrně nová postava Linh Song, kterou můžete rozpoznat podle jejích bílých konečků. 

Třeba ze všeho panického strachu a hrůzy ještě vzejde něco dobrého. 
Třeba opravdu bude moct mít svou rodinu zpátky. 
Vneslo by jí to do života zmatek a komplikace - a nejenom do jejího. 
Ale stálo by to za to. 
A Sophie po tom moc toužila. Víc než po čemkoliv jiném. 
str. 69

Nevím, co bych na sérii vyzdvihla víc. Postavy, samotný příběh, okouzlující svět, postupnou a nenucenou vyspělost postav... je toho mnoho, co se mi na sérii líbí. I přes to, že díl od dílu je, co se stránek týká, početnější, ani chvilku jsem se nenudila. Šestý díl mi nabídl akci, napětí, ale i plno šťastných i smutnějších okamžiků. Hlavní hrdinka Sofie mi přirostla k srdci a velmi se těším na další díl, ve kterém se s přáteli vydá na další dobrodružství plné intrik a zvratů. Ode mě si šestý díl série Strážců ztracených měst odnáší plný počet hvězdiček. 

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz. Šestý díl Strážců ztracených měst si můžete zakoupit zde

Recenze na předchozí díly: 

Strážce ztracených měst (1.) | Exillium (2.) | Věčnoplamen (3.) | Nespatřeni (4.) |
Polaris (5.) 

středa 10. srpna 2022

Pláč zavržených předků | Moře si vždy vybere svůj dluh

Goodreads 4.03 | Databáze knih 77 % | ČBDB 65 %

Před dávnými časy rodina Miren O'Malleyové prosperovala díky dohodě uzavřené s mořskými lidmi: ochrana jejich lodí výměnou za jednou dítě z každé generace. Rodina však mnoho let nebyla schopna svou část dohody dodržet a postupně upadla. Mirenina babička je pevně rozhodnutá slávu rodiny obnovit i za cenu Mireniny svobody. 

Na knihu Pláč zavržených předků jsem se těšila zejména kvůli slibovanému ponurému příběhu. Obálka svým vizuálem napověděla, že se v knize objeví tématika moře a anotace to pouze utvrdila. Byla jsem zvědavá, jak se mi příběh z pera A. G. Slatter bude líbit.  Po první kapitole mi bylo jasné, že příběh nebude určen pouze mladšímu publiku s tím, že jazyk i samotný příběh budou trochu drsnější. Avšak bez jakýchkoliv jiných očekávání jsem se pustila do příběhu.

V první kapitole se nejdříve seznamujeme s historií rodiny O'Malleyových, která sahá až do dávných dob. Od pradávna byla rodina vysoce postavená a obávaná, rodilo se mnoho potomků, kteří si z generace na generaci předávali rodinné tajemství. Avšak život jednoho z posledních přímých potomků, Miren, není nijak barvitý. Rodinné bohatství není co bývalo, sídlo zeje prázdnotou a po pohřbu dědečka, který ji naučil o plavbách na moři, zůstala v domě pouze s babičkou.  V jednom z příběhů, který ji babička přečetla, se dozvěděla o obětování nepojmenovaného dítěte stvořením z moře.  Aneb jak už bylo v rodině O'Malleyových zvykem: jedno dítě církvi, jedno moři a jedno jako následník. Miren, hlavní hrdinka, vyrůstala v ústranní, avšak po smrti dědečka se měla provdat za svého bratrance, který má v plánu obnovit bohatství a slávu rodu O'Malleyových. Osud hlavní hrdinky není procházkou růžovým sadem, zejména když začne odhalovat všechna tajemství rodiny, nestačí se divit. 

Drž se něčeho pevného, říkával dědeček, ale trvalo mi dlouho, než jsem pochopila, že vlastně myslel mě. Jediná pevná věc, které jsem se mohla v divokých vlnách držet, jsem byla jen já sama. 
str. 29

I přes to, že jsem od knihy neměla očekávání, byla jsem překvapená. Autorka se s postavami a příběhem hlavní rodiny moc nepárala - některé pasáže mi přišly až surové na to, že jsem si myslela, že primární cílovou skupinou Pláče zavržených předků budou děti okolo 12 let. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl psaní, ale během pár kapitol mě příběh pohltil a napnutě jsem sledovala jeho vývoj.  Osobně jsem nikdy nečetla nic jako je Pláč zavržených předků a i přes to, že mi přečtení trvalo delší dobu - příběh, styl psaní a i Miren jsem si zamilovala. 

Můžete se těšit na velmi temnou fantasy knížku, která Vás sice nepohladí po tváři, ale rozhodně Vám nejednou přejede mráz po zádech. Knihu bych doporučila všem milovníkům fantasy - ať už náctiletým, tak i starším. Do rukou se Vám dostane příběh jako žádný jiný.  Ať už knihu pojmete jako temnou fantasy nebo jakousi gotickou pohádku, pomalý rozjezd a seznamování se s rodem O'Malleyů a jeho temnými tajemstvími si jistě užijete. Autorka se inspirovala folklórem a mýtické bytosti pojala velmi surově a reálně (jak to jen jde). 

Kdo by však mohl udržet tajemství před vodami, když jsou všechny spojeny v jednu? 
str. 284

Autorka A. G. Slatter aka Angella Slatter získala titul MA a PhD v kreativním psaní a je absolventkou Clarison South. Včetně knihy Pláč zavržených předků (All The Murmuring Bones) napsala další gotickou fantasy s názvem The Path of Thorns. A.G. Slatter je držitelkou několika cen, například World Fantasy Award, British Fantasy Award nebo například Australian Shadows Ašars a šestkrát obdržela cenu Aurealis Awards. Více se o autorce můžete dozvědět zde

Sečteno a podtrženo: Příběhem jsem se prokousávala delší dobu, než je u mě zvykem, ale se vším všudy jsem si příběh vychutnala. Jak jsem v recenzi zmínila, nikdy jsem nic podobného nečetla - na knize se tedy nevyjímal jen námět, ale i jazyk a surové podání mytologie a popisy bytostí z moře. Život Miren nebyl procházkou růžovou zahranou a málo kdo se zajímal o její pocity. Líbila se mi myšlenka toho, že každý jsme svého štěstí tvůrce, spoléhat se na někoho se mnohdy nevyplácí. Pláč zavržených předků si ode mne odnáší 4 hvězdičky a já se těším na další díla této autorky

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz.
Pláč zavržených předků si můžete zakoupit zde

neděle 20. března 2022

The Best of 2020 | Seriály & Filmy

Stejně jako u knih, webtoonů a mangy se v této kategorii nevyskytují pouze seriály a filmy, které v roce 2020 vyšly, ale převážně ty, které jsem v tomto roce zhlédla. V tomto článku nebudou zmíněny ani kdramy, kterým je věnován samostatný článek. 

V roce 2020 jsem neviděla tolik filmů ani seriálů, jako je u mě zvykem. A přiznávám, že psát články víc jak půl roku zpětně mi dalo zabrat, protože mnoho skvělých filmů jsem viděla přes prázdniny v kině. Přeci jen jsem si užívala toho, že po tak dlouhé době do kina zase můžu - tak jsem toho patřičně využila. Povedlo se mi zapátrat v paměti (zejména na Netflixu) a našla jsem své favority za 2020. 

U filmů i seriálů zmiňuji hodnocení na CSFD a u každého filmu naleznete i proklik na tyto stránky.

Filmy 


The man from U.N.C.L.E je můj all time favorite movie. Ani nevím, jestli je to kvůli příběhu nebo skvělé dvojici Armieho Hammera jakožto ruského špiona a Henryho Cavilla v roli britského špiona. Dynamika těchto dvou herců je nezapomenutelná. Jedná se o americkou akční komedii odehrávající se v období studené války. Na CSFD je film hodnocen skvělými 74 % - takže pokud jste jej zatím neviděli, určitě to napravte! Z dílny Netflix Originals jsem vybrala Enolu Holmes s Millie Bobby Brown v hlavní roli. Film je natočen podle knižní série od Nancy Spring a pojednává o mladičké sestře všem-známého Sherlocka Holmese, jehož podobu ve filmu ztvárnil Henry Cavill. Na CSFD má film 60 %, avšak já bych jej hodnotila klidně 75 - 80 %. Už se těším na pokračování! Do třetice všeho dobrého jsem vybrala ještě film V síti. Byla jsem na tomto filmu v kině někdy na podzim 2020 (než nám ty kina zase zavřeli) a přiznám se, že na tento film se pravděpodobně už nikdy nepodívám. Jednou to stačilo. Přiznám se, že ve svých 12 letech jsem věděla, co je to Omegle a s kamarádkami jsme měly tendence si psát s neznámými lidmi. V té době jsme nevěděly (nebo si to alespoň nepřipustily), že je to nebezpečné. Je na každém, co si z toho filmu odnese... ale i tak jsem ráda, že se promítání cenzurované verze dostalo do škol. V síti má na CSFD, zasloužených, 85 %. 


Nová Mulan od Disney + je trochu kontroverzním tématem. Nejedná se film, kterému by se dostala vlna pozitivních reakcí - ale i tak jsem ji sem zařadila. CSFD uvádí jen 57 %, osobně jsem si film užila. Nejedná se o nic, z čeho byste si sedli na zadek nebo si napětím okusovali nehty, ale rozhodně se jedná o povedené dílko. Jojo Rabit je film z roku 2019, ale já jsem se k němu dostala až se zpožením. A nechápu, jak se mi to povedlo. Taika Waittity je nejen skvělým režisérem, ale i hercem. U filmu jsem se nasmála a nabrečela až až, což by 78 % na CSFD mohlo naznačit. Zajímavostí na závěr je to, že film byl točen v Praze. Více si o něm můžete přesít například zde. V poslední řadě u oblíbených filmů za rok 2020 nesmím opomenout ani The Greatest Showman aka Největšího showmana. Písničky z muzikálů mám moc ráda, a proto u mě není překvapující, že film jsem zhlédla až po té, co jsem veškeré texty znala nazpaměť. K filmu jsem se propracovala až po 3 letech od jeho vydání, ale i tak velmi doporučuji (pokud jste jej již neviděli). Na CSFD se chlubí krásnými 78 %. 

Seriály 

Ragnarok, severská mytologie na Netflixu. Když jsem si pustila první díl, neměla jsem naštěstí žádná očekávání a byla jsem mile překvapena. Norský seriál se pyšní ponurou atmosférou a zajímavým příběhem s reinkarnovaným Thorem. První série byla dechberoucí a na CSFD se pohybuje v červených číslech (74 %). Za rok 2020 nemohu opomenout ani The Queen's Gambit, seriál, který se mi dostal pod kůži. I přes to, že jsem nikdy nebyla fanda šachů, příběh mě dostal do kolen. Hlavní hrdinka Beth se pokouší v 50. letech 20 století prosadit v šachách a jak už je zřejmé, nebude to pro ni procházka růžovým sadem. Na CSFD je seriál hodnocen 90 %.  Dalším seriálem z dílny Netflixu je Ginny & Georgia. Pro mě to byl oddechový seriál, u kterého jsem se pobavila a upřímně se těším na další sérii. Snad bude alespoň stejně povedená jako ta první! Na CSFD má seriál 75 %. 



Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Loučení s Luciferem bylo na jednu stranu radostné, na druhou stranu dojemné. Další z mých oblíbených seriálů skončil a já mám pořád trochu hořkou pachuť na jazyku. I přes to, že se mi konec líbil a jsem ráda, že tvůrci se rozhodli o ukončení a neprotahovali příběh do nekonečna... přeci jen se Lucifer řadil k mým favoritům od 2016. Na CSFD se Lucifer pyšní 80 %. Posledním z mých nej seriálů v roce 2020 byl Bridgerton. Přiznám se, že knihy jsem nečetla, ale první řadu jsem bingla během jednoho dne a velmi se těším na pokračování. Snad si seriál udrží laťku! Na CSFD má Bridgerton 60 %. 

pondělí 7. března 2022

Strážce ztracených měst | Polaris

Goodreads 4.60 | Databáze knih 90 % | ČBDB 95 %

RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY NA PŘEDCHOZÍ DÍLY 

Sophie a její parta se po důležité misi vrací zpět domů a na Foxfireskou akademii. Odchod jednoho z nich k Nespatřeným zapříčinil mezi kamarády napětí a nejistotu, zda si mohou ještě důvěřovat. Rada je zaměstnána hrozbou války a když se objeví informace o hrůzném projektu zvaném Iniciativa Polaris, nebezpečí ještě narůstá. Sophie, Biana, Fitz a Dex se společně s Černou labutí snaží rozklíčovat tajemný symbol související s Nespatřenými. Jenže ti, provázeni chaosem a zlobou, se zdají být vždy o krok napřed. Podaří se elfům vrátit zpět do Ztracených měst klid a mír a zastavit Iniciativu Polaris dřív, než dojdou její děsivé plány završení? 

Na pátý díl ze série Strážce ztracených měst jsem se těšila jako malá. Vydavatelství Ocelot nás nenechalo čekat dlouho a měsíc po přečtení čtvrtého dílu (recenze zde) se moje knihovnička pyšnila dalším dílem a další překrásnou obálkou. Shannon Messenger si od prvního dílu udržela vysokou laťku a musím uznat, že se s každým dílem zvyšovala - nevyjímaje pátého dílu. I přes to, že se po většinu času snažím psát "spoiler free" recenze, u pátého dílu se bohužel nevyhnu nastínění děje z předchozích knih. Pokud jste sérii ještě nečetli, ráda bych Vás odkázala na mou recenzi prvního či druhého dílu, které Vám lépe přiblíží začátek celé série. S čistým svědomím však mohu sérii z celého srdce doporučit. Ať už hledáte něco pro mladší nebo starší publikum, tato fantasy série ze soudku young adult Vás pohladí po duši a vykouzlí Vám úsměv ve tváři (pokud jste slabší povahy- stejně jako já - možná uroníte při čtení pár slz). 

Nebyla stejnou dívkou jako vloni, která byla přesvědčena, že neúspěch u zkoušky na Foxfireské akademii znamenal konec světa. Od té doby byla unesena, prohlášena za mrtvou a vykázána ze Ztracených měst. (str. 14)  

Po dobrodružství v předchozím díle, ve kterém Sophie jen tak tak unikla smrti, se ona a její parta kamarádů vrací na Foxfireskou akademii. Tedy až na jednoho člena. Keefe se přidal na stranu Nespatřených a zradil své kamarády - nebo to si alespoň Sophie myslela. Zatímco je válka elfů a orgů na spadnutí, Sophie se snaží zachovat klidnou hlavu, ale osud si pro ni opět připravil další překážky, které bude muset překonat. Nejednomu nebezpečí však nebude Sophie čelit sama, po boku ji budou stát věrní přátele, zejména Dex a Tam, ale i Biana a Fitz. 

Sophie si od prvního dílu prošla nejedním "dobrodružstvím," které ji ohrozilo život. Avšak i přes to zůstává silná, zvídavá a hlavně hodná, vždy ve všech vidí jen to nejlepší. Z jejích kamarádů je mého srdce šampion Keefe, který mi minulý díl zlomil srdce. Upřímně si myslím, že místy mezi hlavními hrdiny byla - z mého pohledu - až hmatatelná chemie. Respektuji však autorčino rozhodnutí, že se této lince nevěnuje úplně do hloubky vzhledem k věku hrdinů. Dalším hrdinou, kterého jsem si moc oblíbila, je Tam. Jeho smysl pro humor mi velmi připomíná Keefeho. 

Na obálce pátého dílu jsou vyobrazeny tři hlavní postavy v podobě Sophie, Tama a uprostřed je Dex. Pod recenzí jsou zobrazeny obálky dílů, které zatím vyšly. A já nemůžu jinak, než design celé série vychválit do nebe. Líbí se mi, že obálky vystihují nejen děj jednotlivých dílů, ale mají i jasně dané vzhledy jednotlivých postav - které má autorka na svých stránkách zveřejněné včetně popisu jednotlivých charakterů. Shannon Messenger vystudovala filmovou produkci na Univerzitě v Jižní Karolíně, avšak její vášní je zejména psaní knih pro děti. Včetně uznávané série Strážce ztracených měst, která má prozatím v originále vydaných 8 a plánovaných 10 dílů, má na svém kontě ještě série Sky fall, která má průměrné hodnocení na Goodreads 4.04 hvězdičky.

Šmouhy začaly postupně tmavnout, až se z nich zformoval zřetelný obrys. "
Páni," vydechl Fitz. Všichni ucouvli, aby si mohli tvar prohlédnout. "To je...?"
Sophie přikývla. "To je Polaris." (str. 131) 
 

Sečteno a podtrženo; pátý díl s názvem Polaris si ode mě odnáší plný počet hvězdiček - stejně jako předchozí díl. Vždy, když už si myslím, že nás autorka nemá čím překvapit, vytáhne eso z rukávu a já nestačím koukat, co se to děje. Příběh Strážců ztracených měst má spád, žádný díl se neobejde bez překvapení a já se moc těším, co si pro náš autorka připraví dál. Už jen proto, že pátý díl nám nabídl takový cliffhanger, že bych si nejraději vyspoilerovala, co se bude dít dál. Ale určitě to vydržím a počkám si, až vydavatelství Ocelot připraví další díl! 

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz. Polaris si můžete zakoupit zde

 

čtvrtek 3. února 2022

Série o apokalyptických jezdcích | The Four Horsemen

Death or allegiance? Be brave, be brave, be brave. I glance up at the executioner and force out the one word I couldn't only moments before. "Death." ~ War

Pestilence 3.93 | War 4.10 | Famine 4.22 | Death 4.33

Bylo, nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami existoval svět stejný jako ten náš. Lidé si žili v poklidu s moderními technologiemi a klidem v mysli, že jim nehrozí žádné globální nebezpečí. Jak se tato pošetilá stvoření mýlila. Na zem byli sesláni 4 apokalyptičtí jezdci, jejichž úkolem bylo vyhlazení lidstva. S jejich příchodem zanikly jakékoliv moderní technologie a lidstvo se ocitlo v nekonečném blackoutu. To však nebyl konec. Prvním jezdem, který začal s božím úkolem, byl Pestilence aka Mor. Dospělí, děti, zvířata... nedělal rozdíl a všude, kudy projel, zůstvála těla a neutichající zápach. Lidé se pokoušeli bojovat, avšak to vypadalo, že žádné zbraně Pestilence nezabíjí - alespoň ne na pořád. Sara byla jednou z  pošetilých lidských stvoření, které se pokusilo Pestilence zabít, avšak ani jí se to nepodařilo. Ne tak docela. 

"Of all the vile humas who've crossed my path, you just might be the worst." ~ Pestilence 

Na úvod bych ráda zmínila, že série The Four Horseman není pro každého. Nečekejte detailně propracované záplatky s detailně umírajícím světem. Laura Thalassa zpracovala apokalyptické jezde spíše do žánru New Adult nežli fantasy/scifi. Každý díl se točí kolem dvou postav - jednoho z apokalypckých jezdců a dívky, která mu dokáže, že lidstvo stojí za záchranu. Zní to jakože se opakuje stále jedna a ta samá zápletka? No, ono to tak svým způsobem je. Každý jezdec je trochu odlišný, to samé platí pro hlavní hrdinku, některé se Vám dostanou pod kůži více, jiné méně. Z mého pohledu se jedná o zajímavě zpracovanou sérii, vždy jsem se těšila, až vyjde nový díl a budu si moct přečít příběh dalšího jezde. Nedávno jsem dočetla poslední díl o Smrti a musím říct, že to byla jízda.

Pestilence, War, Famine a Death neboli Mor, Válka, Hladomor a Smrt. Každý z jezdců je pojménován po katastrofě, kterou s sebou přináší.  Jak Smrt v posledním díle řekla, pro každého z jezdců je na zemi jedna vyvolená dívka, žena, která se může přimotat do cesty tím, že bude ve správný čas na správném místě. Vždy mě fascinuje, jak si všechny dívky myslí, že mohou jezdce porazit - což se jim povede, ale tak nějak úplně jinak, než plánovaly. Mým nejoblíbenějším jezdem a nejoblíbenější knihou v sérii je jednoznačce Famine, dále Pestilence, Death a na posledním místě War. 

"You really should've stayed away. You may still be that same little flower who saved me, but then, I'm not known for letting flowers grow..." ~ Famine 

Komu bych sérii doporučila? Pokud máte rádi NA s fantasy/scifi námětem a nevadí Vám knihy v angličtině, rozhodně bych Vám sérii z pera Laury Thalassy doporučila. Osobně si knihy kupuji na Amazonu a čtu je pouze v aplikaci Kindle na telefonu (popřípadě v deskpot aplikaci na notebooku), pokud Vám to však nevyhovuje, můžete si je zakoupit třeba na Book Depository v paperbacku. Děj všech 4 knih sleduje jednu zápletku - jezdec a pozemská dívka. Jejich vztahy jsou zapeklité, často začínají tím, že z dívky se stane zajatec. Pokud si myslíte, že by Vás všechny 4 knihy nebavily, doporučuji je číst s odstupem času, mně tak vůbec nevadilo, že se kostra děje často opakovala, naopak jsem hledala rozdíly v charakterech a plynulosti jejich vztahů. 

Celou sérii hodnotím nadprůměrně. Každý díl se jakoby četl sám a já jsem velmi zvědavá na další tvorbu Laury Thalassy, která má rozdhodně co nabídnout. Pokud se ke knihám dostanete, určitě mi napište, kterého z jezdců jste si zamilovali Vy! 

My brows furrow together, and I rear back a little. "What are you doing?" His eyes gleam in the darkness. "Getting a head start." And then for the second time that day, the fucker reaches out and snaps my neck. ~ Death


úterý 4. ledna 2022

Strážce ztracených měst | Nespatřeni

Goodreads 4.64  | Databáze knih 91 % | ČBDB -

Sophie Fosterová od svého příchodu do Ztracených měst prožila už řadu dobrodružství. Po bitvě na Mount Everestu zjišťuje, že na ni čekají nové nástrahy, a rozhodne se uchýlit pod ochranu skupiny Černá labuť. Přemisťuje se spolu se svými přáteli do jejich tajného sídla, kde má konečně šanci poznat zblízka společenství, které stojí za jejím stvořením. Sophie se s přáteli účastní výcviku vedeného Černou labutí, který rozhodně není pouze teoretický. Nespatřeni zůstávají dál na svobodě, po Neutrálních Teritoriích se šíří neznámá choroba a Sophie se stává pro mnoho lidí jedinou nadějí na záchranu. Zlo číhá na každém kroku a Sophie si více uvědomuje, že svět Ztracených měst není vůbec tak spravedlivý a dokonalý, jakým se zdál. 

Bylo na čase bojovat ohněm proti ohni. 
str. 10

První díl ze série Strážce ztracených měst jsem přečetla v roce 2019 a od té doby se vždy nemůžu dočkat, až vydavatelství Ocelot připraví a vydá další díl. Poprvé jsem se tak v roce 2019 setkala s dvanáctiletou Sophie, která ve světě lidí vynikala svou chytrostí, avšak její telepatické schopnosti ji tento život moc neusnadňovaly. Další postavou, která se v příběhu objevila, byl záhadný Fitz, jež po Sophie pátral, aby ji přivedl domů - mezi elfy. Avšak jak po příchodu mezi elfy zjišťuje, i mezi nimi je výjimečná a vymyká se pravidlům. Shannon Messenger vytvořila svět, který existuje záhy s tím naším, avšak elfové, goblini, trolové, gnómové, skřeti a ostatní mýtické postavy jsou skutečné. Jen neexistují v našem světě, protože vztahy s lidmi jsou zakázané. Tento aspekt se mi moc líbí, protože si tak má mysl při čtení musí několikrát zopakovat "co by kdyby." 

Velmi se mi na sérii také líbí, jak jednotlivé postavy dospívají. Zřejmě je to i tím, že jednotlivé díly čtu s odstupem času, ale přijde mi, že některé postavy mám s každým dalším dílem raději a raději. Sophie nebyla nikdy "ufňukanou" hrdinkou, ale byla vždy dítětem - proto některá její rozhodnutí mohla být iracionální, ale právě proto byla autentická. Krom samy samé se ohlíží i na ostatní, na její novou rodinu, přátele, ale i ostatní, kteří ji podporují. Krom ní se setkáváme i s postavami jako je Fitz, který ji přivedl z lidských měst, Dex, který je trochu šíleným vynálezcem, ale i Kefee, který si ze Sophie v jednom kuse dělá legraci, ale dal by za ni ruku do ohně. I přesto, že se autorka na romantickou linku tolik nesoustředí, nebo ji alespoň tolik nevykresluje, Kefee je jednoznačně mého srdce šampion. Vedlejších postav je v sérii doopravdy mnoho, ale autorka si dává záležet, aby každá postava byla barvitě vykreslená a hrála v příběhu svou roli. Zmínit ještě musím Sofiinu "kamarádku" Silveny, která je křídlorožcem a poprvé jsem se s ní setkala ve druhém díle s názvem Exillium. Telepatické komunikace Silveny a Sophie, která ji chce za každou cenu ochránit, jsou jedny z mých nejoblíbenějších pasáží. 

"Jsi Keefe Sencen. Mistr provokatér. Mučitel ředitelů. Náruživý poškolák. A jeden z nejlepších kluků, co znám."
S povytaženým obočním se k ní obrátil. "Já nejsem nejlepší?"
str. 203

Jak už z anotace vyplývá, ve čtvrtém díle je Sophie na útěku. Jejím spojencem je organizace Černá labuť, která ukrývá mnoho tajemstvích - o tom, kdo je Sophie, proč ji stvořili a jaký je její potenciál. S touto organizací se setkáváme již od prvního dílu a s každým novým dílem se odkrývá více tajemstvích. Před radou však neutíká jen Sophie, ale i její přátelé Dex, Fitz, Keefee a Bianca. Řád ztracených měst a činnost kancléřů jde proti srsti nejen elfům, kteří tak vytvořili organizace Černá labuť, ale i ostatním stvořením jako jsou například Permoni. Jenže jak už je zvykem, Sophie bude muset čelit nástrahám, zradě a mnoha nečekaným zvratům. I přes to, že se znovu setká se svou přítelkyní Silveny a znovu se ocitne ve ztracených městech, ne všechna setkání budou radostná.

Komu bych knihu, respektive sérii, doporučila? Každému. Ať jste teenager, který má rád fantasy nebo dospělák, který tento typ lehčí fantazy vyhledává, Strážce ztracených měst je jasnou volbou. Dočkáte se skvěle vybudovaného světa, mnoha dobrodružství, mnoha postav, které jsou však tak jedinečné a v příběhu nenahraditelné, že se Vám ani jejich jména nebudou motat. U mě se tato série řadí k nejlepším, co jsem kdy četla a mohu s čistým svědomím říct, že i jednotlivé díly patří vždy do horní části mého žebříčku top knih v jednotlivých letech. Možná si říkáte, že sérii až moc vychvaluji a měla bych být objektivní - avšak jsem z celé série tak nadšená, že jinak to nejde. Už si samotné hodnocení knih na různých portálech, například na Goodreads, je nadprůměrné. Krom toho mohu potvrdit, že knihy vedle sebe v knihovničce vypadají skvěle. Jen tedy jejich šířka je díl od dílu větší a větší. 

"Co znamená DP?"
"Datum početí," vysvětlil pan Forkle. "Okamžik, kdy začal tvůj život." 
"Počkat - elfové počítají stáří od tohohle data?" zeptala se. 
"Jistě," odpověděl pan Forkle. "Den, kdy ses narodila, je jednoduše jen den, kdy ses poprvé nadechla - o nic významnější milník, než když jsi řekla první slovo nebo udělala první krůček."
str. 310

Shannon Messenger vystudovala filmovou produkci na Univerzitě v Jižní Karolíně, avšak její vášní je zejména psaní knih pro děti. Včetně uznávané série Strážce ztracených měst, která má prozatím v originále vydaných 8 a plánovaných 10 dílů, má na svém kontě ještě série Sky fall, která má průměrné hodnocení na Goodreads 4.04 hvězdičky. Na každé obálce knihy Strážců ztracených měst jsou vyobrazeny ústřední postavy, u čtvrtého dílů se jedná o blond Sophie, Keefeho a Biancu. Po grafické stránce dávám sérii 5 hvězdiček z 5, protože obálky jsou nádherné a o to jsem raději, že nakladatelství Ocelot se rozhodlo pro původní obálky namísto vytvoření vlastních. 

Autorka si od prvního dílu drží vysokou laťku a já byla u čtvrtého dílu u vytržení. Příběh se četl sám a i když mi přišlo, že jsem do jisté míry některé věci z předchozích dílů zapomněla, autorka mi vždy osvěžila mysl. Za mě to byl nejlepší - doposud u nás vydaný - díl v sérii. Proto nemůžu jinak než mu dát plný počet hvězdiček. Nespatření jsou též mou první přečtenou knihou v roce 2022 a musím uznat, že ostatním knihám nasadila vysokou laťku a jsem zvědavá, jestli je něco ještě předběhne.

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz.
Čtvrtý díl ze série si můžete zakoupit zde.