úterý 4. ledna 2022

Strážce ztracených měst | Nespatřeni

Goodreads 4.64  | Databáze knih 91 % | ČBDB -

Sophie Fosterová od svého příchodu do Ztracených měst prožila už řadu dobrodružství. Po bitvě na Mount Everestu zjišťuje, že na ni čekají nové nástrahy, a rozhodne se uchýlit pod ochranu skupiny Černá labuť. Přemisťuje se spolu se svými přáteli do jejich tajného sídla, kde má konečně šanci poznat zblízka společenství, které stojí za jejím stvořením. Sophie se s přáteli účastní výcviku vedeného Černou labutí, který rozhodně není pouze teoretický. Nespatřeni zůstávají dál na svobodě, po Neutrálních Teritoriích se šíří neznámá choroba a Sophie se stává pro mnoho lidí jedinou nadějí na záchranu. Zlo číhá na každém kroku a Sophie si více uvědomuje, že svět Ztracených měst není vůbec tak spravedlivý a dokonalý, jakým se zdál. 

Bylo na čase bojovat ohněm proti ohni. 
str. 10

První díl ze série Strážce ztracených měst jsem přečetla v roce 2019 a od té doby se vždy nemůžu dočkat, až vydavatelství Ocelot připraví a vydá další díl. Poprvé jsem se tak v roce 2019 setkala s dvanáctiletou Sophie, která ve světě lidí vynikala svou chytrostí, avšak její telepatické schopnosti ji tento život moc neusnadňovaly. Další postavou, která se v příběhu objevila, byl záhadný Fitz, jež po Sophie pátral, aby ji přivedl domů - mezi elfy. Avšak jak po příchodu mezi elfy zjišťuje, i mezi nimi je výjimečná a vymyká se pravidlům. Shannon Messenger vytvořila svět, který existuje záhy s tím naším, avšak elfové, goblini, trolové, gnómové, skřeti a ostatní mýtické postavy jsou skutečné. Jen neexistují v našem světě, protože vztahy s lidmi jsou zakázané. Tento aspekt se mi moc líbí, protože si tak má mysl při čtení musí několikrát zopakovat "co by kdyby." 

Velmi se mi na sérii také líbí, jak jednotlivé postavy dospívají. Zřejmě je to i tím, že jednotlivé díly čtu s odstupem času, ale přijde mi, že některé postavy mám s každým dalším dílem raději a raději. Sophie nebyla nikdy "ufňukanou" hrdinkou, ale byla vždy dítětem - proto některá její rozhodnutí mohla být iracionální, ale právě proto byla autentická. Krom samy samé se ohlíží i na ostatní, na její novou rodinu, přátele, ale i ostatní, kteří ji podporují. Krom ní se setkáváme i s postavami jako je Fitz, který ji přivedl z lidských měst, Dex, který je trochu šíleným vynálezcem, ale i Kefee, který si ze Sophie v jednom kuse dělá legraci, ale dal by za ni ruku do ohně. I přesto, že se autorka na romantickou linku tolik nesoustředí, nebo ji alespoň tolik nevykresluje, Kefee je jednoznačně mého srdce šampion. Vedlejších postav je v sérii doopravdy mnoho, ale autorka si dává záležet, aby každá postava byla barvitě vykreslená a hrála v příběhu svou roli. Zmínit ještě musím Sofiinu "kamarádku" Silveny, která je křídlorožcem a poprvé jsem se s ní setkala ve druhém díle s názvem Exillium. Telepatické komunikace Silveny a Sophie, která ji chce za každou cenu ochránit, jsou jedny z mých nejoblíbenějších pasáží. 

"Jsi Keefe Sencen. Mistr provokatér. Mučitel ředitelů. Náruživý poškolák. A jeden z nejlepších kluků, co znám."
S povytaženým obočním se k ní obrátil. "Já nejsem nejlepší?"
str. 203

Jak už z anotace vyplývá, ve čtvrtém díle je Sophie na útěku. Jejím spojencem je organizace Černá labuť, která ukrývá mnoho tajemstvích - o tom, kdo je Sophie, proč ji stvořili a jaký je její potenciál. S touto organizací se setkáváme již od prvního dílu a s každým novým dílem se odkrývá více tajemstvích. Před radou však neutíká jen Sophie, ale i její přátelé Dex, Fitz, Keefee a Bianca. Řád ztracených měst a činnost kancléřů jde proti srsti nejen elfům, kteří tak vytvořili organizace Černá labuť, ale i ostatním stvořením jako jsou například Permoni. Jenže jak už je zvykem, Sophie bude muset čelit nástrahám, zradě a mnoha nečekaným zvratům. I přes to, že se znovu setká se svou přítelkyní Silveny a znovu se ocitne ve ztracených městech, ne všechna setkání budou radostná.

Komu bych knihu, respektive sérii, doporučila? Každému. Ať jste teenager, který má rád fantasy nebo dospělák, který tento typ lehčí fantazy vyhledává, Strážce ztracených měst je jasnou volbou. Dočkáte se skvěle vybudovaného světa, mnoha dobrodružství, mnoha postav, které jsou však tak jedinečné a v příběhu nenahraditelné, že se Vám ani jejich jména nebudou motat. U mě se tato série řadí k nejlepším, co jsem kdy četla a mohu s čistým svědomím říct, že i jednotlivé díly patří vždy do horní části mého žebříčku top knih v jednotlivých letech. Možná si říkáte, že sérii až moc vychvaluji a měla bych být objektivní - avšak jsem z celé série tak nadšená, že jinak to nejde. Už si samotné hodnocení knih na různých portálech, například na Goodreads, je nadprůměrné. Krom toho mohu potvrdit, že knihy vedle sebe v knihovničce vypadají skvěle. Jen tedy jejich šířka je díl od dílu větší a větší. 

"Co znamená DP?"
"Datum početí," vysvětlil pan Forkle. "Okamžik, kdy začal tvůj život." 
"Počkat - elfové počítají stáří od tohohle data?" zeptala se. 
"Jistě," odpověděl pan Forkle. "Den, kdy ses narodila, je jednoduše jen den, kdy ses poprvé nadechla - o nic významnější milník, než když jsi řekla první slovo nebo udělala první krůček."
str. 310

Shannon Messenger vystudovala filmovou produkci na Univerzitě v Jižní Karolíně, avšak její vášní je zejména psaní knih pro děti. Včetně uznávané série Strážce ztracených měst, která má prozatím v originále vydaných 8 a plánovaných 10 dílů, má na svém kontě ještě série Sky fall, která má průměrné hodnocení na Goodreads 4.04 hvězdičky. Na každé obálce knihy Strážců ztracených měst jsou vyobrazeny ústřední postavy, u čtvrtého dílů se jedná o blond Sophie, Keefeho a Biancu. Po grafické stránce dávám sérii 5 hvězdiček z 5, protože obálky jsou nádherné a o to jsem raději, že nakladatelství Ocelot se rozhodlo pro původní obálky namísto vytvoření vlastních. 

Autorka si od prvního dílu drží vysokou laťku a já byla u čtvrtého dílu u vytržení. Příběh se četl sám a i když mi přišlo, že jsem do jisté míry některé věci z předchozích dílů zapomněla, autorka mi vždy osvěžila mysl. Za mě to byl nejlepší - doposud u nás vydaný - díl v sérii. Proto nemůžu jinak než mu dát plný počet hvězdiček. Nespatření jsou též mou první přečtenou knihou v roce 2022 a musím uznat, že ostatním knihám nasadila vysokou laťku a jsem zvědavá, jestli je něco ještě předběhne.

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz.
Čtvrtý díl ze série si můžete zakoupit zde. 

0 komentářů:

Okomentovat

Pokud se Vám článek líbil, napište mi to! Jsem ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu, i tu negativní.