• Rychleji mluvit nedokážu

    Je téměř nemožné říct, kdy se to přesně stane. Také to neznamená, že necháte všechno okolo ladem a soustředíte se jen na jednu věc. Ten vlak jednou přijede. Možná už je na cestě a vy o tom ještě nevíte.
  • Lidé, kteří mě znali

    "Jen ke mně buď upřímná, dobře? Od teď?" Přikývla jsem a lehla si vedle ní, obtočila jsem kolem ní ruku. Upřímná. Možná to bude to nejtěžší, oč mě kdy žádala.
  • King

    Nezdálo se mi o něm; v tom měl pravdu. Protože King nebyl sen. King byl noční můra.
  • Případ ukradeného zubu

    "Jackaby vzdychl. "Ano slečno Rooková. Je to Rumplcimprcampr. Odhalila jste mě. Jsem vychytralý pohádkový skřet." "Rozhodně by to nebylo to nejdivnější, co jste mi řekl od chvíle, kdy jsem pro vás začala pracovat.""
  • Písečníci a bludný asteroid

    První co si uvědomil venku mimo loď, bylo prázdno. Všudypřítomná, ničím nerušená prázdnota doprovázená absolutním tichem. Před ním a okolo něj nebylo nic než prázdný prostor a hvězdy. Jako když na Písečnic spával pod noční oblohou, ale tady to bylo tisíckrát intenzivnější."

čtvrtek 24. srpna 2017

BEZ SRDCE | I Srdcová královna bývala obyčejnou dívkou, která toužila po lásce



Catherine je jednou z nejžádanějších dívek v říši divů a o ruku ji chce požádat sám Král. Ona má ale jiné sny, netouží se stát královnou. Když potkává na královském plese pohledného a záhadného Šprýma, rozhodne se, že nebude jen figurkou ve hře někoho jiného. Se Šprýmem se začne potají scházet i přesto, že oba riskují královu nelibost a hněv jejích rodičů. Cath je však pevně odhodlaná zvolit si vlastní cestu, jenže v zemi plné kouzel, šílenství a nestvůr má osud jiné plány. 

Na další dílko z pera Marissa Meyer jsem se velmi těšila. Sérii Měsíční kroniky mám velmi ráda, je to originální re-telling mých oblíbených pohádek, za to Bez srdce je trošku z jiného soudku. Alenku v říši divů od Lewise Carrola mám ráda, avšak kniha o Srdcové královně? Pro autorku to byl jistě trochu risk, protože fanoušci Alenky by mohli trochu zuřit, ale nakonec to vzala po svém a napsala skvělý příběh o tom, co bylo před tím, než se z nevinné dívky stal padouch.

Catherine má v hlavě jiné plány než jsou vdavky a chlapci - jejím koníčkem je pečení, miluje cukrovinky a ráda by si otevřela své vlastní pekařství. Společně s její služkou Mary Ann nad tím přemýšlejí už dlouho, avšak její rodiče, zejména matka, Markýza, o tom nechce ani slyšel. Nemá ráda její koníček a něco takového by ji jistě rozhořčilo. Srdcový král pořádá Černobílý ples, Catherine je ale donucena si obléknout rudé šaty. Neunikne ji, že její matka je více nadšena a natěšena na ples, než bývá zvykem. A má k tomu pořádný důvod. Sám král chce Catherine požádat o ruka, jenže ta z toho není ani trochu nadšena. Nechce se vzdát svého pekařského snu.

Proč je Havran jako psací stůl?
Protože oba sem tam utrousí nějakou poznámku.
Na tomto plesu je dvořanům představen nový královský šašek, který dokáže zaujmout celé publikum. Catherine se nabídky ke sňatku toho večera nedočká. Raději se vymluví na únavu a vyrazí domů. Tedy až po záhadném rozhovoru s královským šaškem, jenž se představí jako Šprým. Celé to začne být zamotané, Catherine se zakouká do Šprýmá a král se snaží o její ruku - jenže je tak trochu podivín, sice dobrák, ale rozhodně ne partie pro Catherine.

Na této knize se mi nejvíce líbilo, jak autorka zapojila do příběhu již známe postavy z Říše Divů. Kloboučník, Šklíba, Bílý Kráík, dokonce i Tlachapoud, ke kterému přidala příběh o tom, kde se vlastně vzal. Všechno bylo moc hezky vykresleno, i když se toho v první polovině moc nedělo, autorka si dala na čas a pokusila se trochu více prohloubit čtenářovi sympatie s Catherine, jež známe jako nelítostnou Srdcovou královnu. Povedlo se jí to? Ano. S Catherine jsem doopravdy sympatizovala - sice jsem věděla, jak příběh dopadne, ale i tak jsem doufala, že by se na ní mohlo usmát štěstí.

Je nebezpečné něčemu nevěřit jenom proto, že tě to děsí.
Lewis Carol však není jediným autorem, u kterého se autorka inspirovala. Do své knihy zakomponovala i velmi známou báseň Havran od Edgara Allana Poeho. Jakožto milovnicí jeho děl jsem byla nadšená, protože střípky z této básně použila velmi chytře. Havran, který je postavou knihy, je dle autorky Havranem od E.A. Poehe - tedy v jejích představách. Báseň byla vydána v roce 1845, tedy dvacet let před Alenkou v říši divů. Časová linka byla pro autorku, jak sama říká, moc dokonalá na to, aby ji nevyužila.

Po grafické stránce je kniha velmi povedená. Jsem ráda, že Egmont vybral tuto verzi obálky, i když jich existuje více, tato je z nich dle mého nejhezčí. Velkým plusem je i název knihy, o jehož vzniku a poutu k příběhu se dozvíte až na konci knihy - a věřte mi, bude to stát doopravdy za to!

Heartless HeartlessHeartless Heartless

Marissa Meyer je autorka dívčích sci-fi románů a je členkou asociace Amerických romantických spisovatelů. Pod jménem Alicia Blade napsala přes čtyřicet fanfikcí, což ji získalo vlastní fanouškovskou základnu. Marissa Meyer je sympatická autorka s všeobecným přehledem, která si uvědomuje význam blogů i společenských médií a s chutí se propaguje. Marissa má dva vysokoškolské tituly z oboru publikování a kreativního psaní, s důrazem na dětskou literaturu. Žije se svým snoubencem a dvěma kočkami v Tacomě ve státě Washington v USA.

Bez srdce bych doporučila všem, kteří mají slabost pro záporňáky, i když o Catherine se to tak úplně říci nedá. Pomalý spád knihy a různé opisy by mohly být pro někoho nudné, jelikož kniha nenabízí rychlé spády a zápletku "z akce do akce." Marissa Meyer si dala záležet na postavách a jejich příbězích. Jsem ten typ čtenáře, který jednou za čas ocení podobné knihy s pohádkovým nádechem.

Ale naděje dělá nemožné možným. 

Sečteno a podtrženo: Bez srdce je skvělou knihou, u které dokážete bez mrknutí oka sedět celé odpoledne. Autorka si udržela laťku a já mohu s čistým svědomím říci, že se jí další kniha náramně povedla. I když konec knihu byl už od začátku jasný, stejně jsem seděla s otevřenou pusou a nemohla věřit vlastním očím, jak rychle se dokázal charakter Catherine změnit. Ode mne si kniha odnáší pěkné 4 hvězdičky.  

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji internetovému knihkupectví knihcentrum.cz
Bez srdce si můžete zakoupit přímo zde.

středa 16. srpna 2017

A Series of Unfortunate Events | The Bad Beginning



Když americká stanice Netflix oznámila vydání seriálu A series of Unfortunate Events, byla jsem nadšená. Jako malá jsem se bohužel nedostala ke knihám, ale film, ve kterém zlověstného Olafa ztvárnil Jim Carrey, jsem naprosto zbožňovala. U pár booktuberů jsem viděla, že knihy mnozí čtou znovu, aby se mohli na seriál podívat - a tak jsem se rozhodla, že by nebylo špatné, kdybych si koupila první díl a zkusila jej přečíst ještě před tím, než se na onen seriál z dílny Netflix podívám.

Příběh pojednává o třech dětech, Violet, Klausovi a malé Sunny, kteří se ze dne na den stanou sirotky. Pan Poe, finanční poradce jejich rodičů,  byl nucen oznámit dětem tuto špatnou zprávu - jejich rodiče zahynuli při obrovském požáru. Děti se nikdy neviděly s jinými rodinnými příslušníky, proto byly velmi překvapeni, že jejich příbuzný, hrabě Olaf, žije ve stejném městě. Očekáváte šťastné shledání? To těžko. Jak sám autor po celou dobu upozorňuje, nejde o žádný šťastný příběh. Violet s Klausem a se Sunny se nastěhují do domu naprostého šílence - který netouží po ničem jiném, než jsou peníze, co jim rodiče odkázali. A žel bohu je schopen udělat naprosto cokoliv, aby je získal.

Kniha se četla skoro sama, ale musím přiznat, že i když se mi líbila, číst ji o pár let dříve, byla bych z ní naprosto odvázaná. Autor má zajímavý styl psaní, do kterého se zamiluje leckteré dítě i dospělí. Příběh plný nesnází a zoufalství podává humorným způsobem, že i toho největšího záporňáka si stejně svým způsobem oblíbíte. Z dětí jsem si nejvíce oblíbila malou Sunny, která toho sice moc nenamluvila, ale její dětská - rádoby -  řeč a obsese zakusovat se do všeho možného, mi vždy vykouzlila úsměv ve tváři.

Daniel Handler (známější pod pseudonymem Lemony Snicket), americký spisovatel a scénárista se narodil 28. února 1970 v San Franciscu, kde absolvoval vysokou školu a kde rovněž navštěvoval chlapecký sbor. Promoval na Wesleyanské univerzitě v roce 1992. S manželkou Lisou Brownovou se seznámil na univerzitě. Žijí spolu ve viktoriánském domě v San Franciscu. 

ZAJÍMAVOSTI: 
  • Kniha byla vydána již v roce 1999 u nakladatelství HarperCollins.
  • Film z roku 2004 pojednává o prvních třech knihách ze série. 
  • Neil Patrick Harris byl vybrán jako hrabě Olaf samotným autorem. Autor si ho všiml na předávání cen Tony Award, kde měl Neil vystoupení s názvem "It's Not Just Gays Anymore" a uvědomil si, že by z něj mohl být skvělý Olaf.
  • Číslo 13 - kniha má v sobě mnoho ukrytých symbolů a témat. Jedním z nich je právě číslo 13, které je velmi důležité, ale ne tak očividné. Série má 13 dílů, každý z nich má 13 kapitol, série byla vydána 13. ledna a  seriál byl vydán třináct let po vydání filmu. Náhoda nebo záměr?
  • Před natočením filmu v roce 2004 sám autor napsal osm různých scénářů pro svůj film - všechny byly zamítnuty a autor byl vyhozen. 
Jak už jsem se zmiňovala, ve filmu si Olafa zahrál Jim Carrey, Netflix však obsadil do role šíleného příbuzného Neila Patricka Harrise (můžete jej znát ze seriálu How I Met Your Mother). Zprvu jsem si říkala, že nikdo nemůže být lepší, jak Jim Carrey, ale po zhlédnutí seriálu si říkám, že verze od Neila se mi také velmi líbila. 


Výsledek obrázku pro netflix a series of unfortunate events gif

Související obrázek

Sečteno a podtrženo; první díl ze série A series of Unfortunate Events s názvem The Bad Beginning (špatný začátek) se mi líbil. Je to oddechovka, u které se odreagujete a dokonce jí můžete přečíst i svým dětem. Avšak nečekejte žádný veselý příběh plný humoru, je to spíše temná kniha plná smutných a děsivých událostí. Pokud znáte film, tak rozhodně doporučuji i seriál z dílny Netflix.  Ode mě si kniha odnáší 4 hvězdičky.


pondělí 7. srpna 2017

TOP 5 ROMANCE BOOKS (I'VE EVER READ)

Jako teenager jsem vyrůstala na románech od Lenky Lanczové, jejíž knihy byly sice - jak bych to řekla - na jedno brdo, avšak stejně jsem se jich nemohla nabažit a mnohé z nich jsem četla i víckrát. Četla jsem je od dvanácti let a netrvalo dlouho, než jsem většinu z toho, co napsala, měla přečtenou. Okolo mých patnácti let jsem se přesunula o žebříček výš a narazila jsem na autorky jako je Paullina Simons, Kelly Oram, Kateřina Petrusová či Rainbow Rowell. I když už knihy s romancí přímo nevyhledávám, ráda si občas nějakou přečtu - přeci jen se u nich dobře relaxuje. A někteří autoři, například Jessica Sorensen, mě nikdy nezklamou.
Čtete rádi romance? Co si myslíte o mém seznamu, četli jste něco z níže uvedených knih? A nebo se romancím vyhýbáte obloukem? ☺ 

Pozn.: Knihy/série v tomto seznamu jsou vybrány na základě mých osobních preferencích. 

1. MĚDĚNÝ JEZDEC (PAULLINA SIMONS) 

Hledáte knihu, na kterou jen tak nezapomenete? Tak to je Měděný jezdec to pravé pro vás. Příběh se odehrává v Rusku za druhé Světové války. Taťána žije se svou rodinou, ale časy jsou kruté a nic nejde podle plánu. Všichni musí pracovat, zapojit se do koloběhu, ze kterého je nemožné se dostat. Taťána pozná záhadného Alexandra a rázem se pro ni svět stane snesitelnější. Jenže prostředí války není k nikomu shovívavé. Paullina Simons umí psát a člověka dokáže za několik stran rozesmát i rozbrečet. Kupodivu jsem tuto sérii donutila přičíst i mojí mamku, babičku a tetu - všem se naprosto líbila. Takže na tom rozhodně něco bude! 

Navrhl jí, že ji vezme do jednoho z vojenských obchodů pro důstojníky, zvaných Vojentorg, kde si bude moci nakoupit spoustu věcí, které potřebuje. 
"Ale já přece nejsem důstojník," namítla.
"Vy ne, ale já ano." 
"Opravdu?" 
"Ano," odpověděl. "Nadporučík Alexandr Bělov. Udělalo to na vás dojem?"


2. ELEANOR & PARK (RAINBOW ROWELL) 

Sladká romantická kniha pro všechny v jakémkoliv věku. Rainbow Rowell jsem neměla moc ráda až do té doby, než jsem si přečetla Eleanor & Park. Myslela jsem si, že se stala až moc přeceňovanou autorkou, ale světe div se, ona si mě omotala kolem prstu a nepustila, dokud jsem neměla celou knihu přečtenou. Je to taková cheesy romance kniha na jedno odpoledne. Vztah Eleanor a Parka je nezapomenutelný a strašně krásný. Autorce se povedlo napsat skvělou knihu, jejíž konec vás zanechá v rozpacích a se zlomeným srdcem.

Neexistuje jediný důvod, abychom si mysleli, že se přestaneme milovat. Ale máme spoustu důvodů myslet si, že nepřestaneme. 


3. BREAKING NOVA (JESSICA SORENSEN) 

Aby těch zlomených srdcí nebylo dost, Jessica Sorensen je v tom mistrem. Zatím jsem od ní četla tři série a každá z nich mi způsobila srdcebol. Breaking Nova není úplně pro každého, oba hrdinové si v životě něčím prošli - a zanechalo to na nich následky. Hledáte čtení, při kterém se budete cítit jako na horské dráze? Tak to je pro vás série Nova to pravé ořechové. 

“Stuff happens. We get lost. We try to control what will happen. We give up. We do things that don’t make sense. We search for things in the wrongest of ways. We lose our way, but sometimes, if we’re really, really strong, we manage to find our way back.” 


4. CINDER&ELLA (KELLY ORAM) 

Mám ráda pohádkové re-tellingy a Kelly Oram se rozhodla, že si vezme námět Popelky a předělá jej dle svých představ. Hlavní hrdinka Ella žije se svou matkou, píše blog o knihách a jejím nejlepším kamarádem je Cinder (kluk, kterého nikdy v životě neviděla). Automobilové nehody jsou ošklivé. Ella z ní vylezla sotva živá a její matka to bohužel nepřežila. Na celém těle má jizvy, chůze a jakýkoliv pohyb jí bolí. Aby toho nebylo málo musí se přestěhovat k otci, kterého neviděla ani nepamatuje. On žije s ženou a jejími dvěma dcerami kvůli nimž odešel od Elly.  Kelly se kniha Cinder&Ella opravdu povedla, i když pokračování, které jsem též četla, ve mně nezanechalo kladný dojem, první díl byl naprosto skvělý. 

“You want to know why you’ve never been able to make me cry?” I asked. “Because you’re trying to tear down someone who’s already hit rock bottom. You can’t make me feel any worse about myself than I already do.” 


5. BEZ NADĚJE (COLLEEN HOOVER) 

Collen Hoover, další autorka, na kterou nedám dopustit. Její Bez naděje byla mou první knihou od ní a čtení rozhodně nelituji. Je to jedna z těch nevinně vypadajících knih, jejichž děj vás vtáhne dovnitř a už nepustí. A také z ní budete trochu mimo, dokud nezjistíte, jak to všechno dopadne. I když jsem od Colleen četla i jiné knihy, Bez naděje se mi líbila ze všech nejvíce. Je to vtipné a oddechové čtení, na léto jak dělané. 

LOL? Co to má znamenat? Nějaké oslovení? Šifra? Co tím myslí? Sakra, co je LOL?