Tomáš Baťa byl nesporně nejvýznamnějším československým podnikatelem, jemuž se povedlo oslovit svým zbožím - ale i svými lidmi - úspěšně celý svět. Víme ale něco o jeho ženě Marii Baťové?
O sedmnáct let mladší Marie, vídeňská Češka z rodiny c. a k. dvorního bibliotekáře s nejlepšími školami by si - přesazena do napůl ještě valašské vesnice napůl už industriálního Zlína - měla spíš zoufat. Namísto toho se tam stala úžasnou osobností vyvažující racionalitu svého muže a zvládající diplomatiky i ty nejsložitější problémy.
Nebylo jí ještě čtyřicet, když Tomáš havaroval s letadlem a ona zůstala sama. a brzy čelila další výzvě - musela se na začátku války vrátit do protektorátu, aby jí nacisté nezabavili celý majetek. Přestože se de facto stala rukojmím nacistů, dokázala pomáhat rodinám popravených a zatčených odbojářů. Byla to dáma, která dokonce pomáhala financovat Slovenské národní povstání.
Že jste o tom v životě neslyšeli? - Není divu, předchozí režim měl na jméno Baťa spadeno. Tím spíše, že i všude jinde na světě zůstalo symbolem úspěchu. I na tom měla svůj podíl.
Marie Baťová první dáma Zlína je biografií o velmi významné osobě našich dějin. Všichni zajisté známe Tomáše Baťu, který město Zlín proslavil, ale o jeho ženě toho už moc nevíme. Chtěla jsem se něčemu novému přiučit, a proto jsem po knize s radostí sáhla a pustila se do opravdu - pro mě - netradičního čtení.