neděle 20. března 2022

The Best of 2020 | Seriály & Filmy

Stejně jako u knih, webtoonů a mangy se v této kategorii nevyskytují pouze seriály a filmy, které v roce 2020 vyšly, ale převážně ty, které jsem v tomto roce zhlédla. V tomto článku nebudou zmíněny ani kdramy, kterým je věnován samostatný článek. 

V roce 2020 jsem neviděla tolik filmů ani seriálů, jako je u mě zvykem. A přiznávám, že psát články víc jak půl roku zpětně mi dalo zabrat, protože mnoho skvělých filmů jsem viděla přes prázdniny v kině. Přeci jen jsem si užívala toho, že po tak dlouhé době do kina zase můžu - tak jsem toho patřičně využila. Povedlo se mi zapátrat v paměti (zejména na Netflixu) a našla jsem své favority za 2020. 

U filmů i seriálů zmiňuji hodnocení na CSFD a u každého filmu naleznete i proklik na tyto stránky.

Filmy 


The man from U.N.C.L.E je můj all time favorite movie. Ani nevím, jestli je to kvůli příběhu nebo skvělé dvojici Armieho Hammera jakožto ruského špiona a Henryho Cavilla v roli britského špiona. Dynamika těchto dvou herců je nezapomenutelná. Jedná se o americkou akční komedii odehrávající se v období studené války. Na CSFD je film hodnocen skvělými 74 % - takže pokud jste jej zatím neviděli, určitě to napravte! Z dílny Netflix Originals jsem vybrala Enolu Holmes s Millie Bobby Brown v hlavní roli. Film je natočen podle knižní série od Nancy Spring a pojednává o mladičké sestře všem-známého Sherlocka Holmese, jehož podobu ve filmu ztvárnil Henry Cavill. Na CSFD má film 60 %, avšak já bych jej hodnotila klidně 75 - 80 %. Už se těším na pokračování! Do třetice všeho dobrého jsem vybrala ještě film V síti. Byla jsem na tomto filmu v kině někdy na podzim 2020 (než nám ty kina zase zavřeli) a přiznám se, že na tento film se pravděpodobně už nikdy nepodívám. Jednou to stačilo. Přiznám se, že ve svých 12 letech jsem věděla, co je to Omegle a s kamarádkami jsme měly tendence si psát s neznámými lidmi. V té době jsme nevěděly (nebo si to alespoň nepřipustily), že je to nebezpečné. Je na každém, co si z toho filmu odnese... ale i tak jsem ráda, že se promítání cenzurované verze dostalo do škol. V síti má na CSFD, zasloužených, 85 %. 


Nová Mulan od Disney + je trochu kontroverzním tématem. Nejedná se film, kterému by se dostala vlna pozitivních reakcí - ale i tak jsem ji sem zařadila. CSFD uvádí jen 57 %, osobně jsem si film užila. Nejedná se o nic, z čeho byste si sedli na zadek nebo si napětím okusovali nehty, ale rozhodně se jedná o povedené dílko. Jojo Rabit je film z roku 2019, ale já jsem se k němu dostala až se zpožením. A nechápu, jak se mi to povedlo. Taika Waittity je nejen skvělým režisérem, ale i hercem. U filmu jsem se nasmála a nabrečela až až, což by 78 % na CSFD mohlo naznačit. Zajímavostí na závěr je to, že film byl točen v Praze. Více si o něm můžete přesít například zde. V poslední řadě u oblíbených filmů za rok 2020 nesmím opomenout ani The Greatest Showman aka Největšího showmana. Písničky z muzikálů mám moc ráda, a proto u mě není překvapující, že film jsem zhlédla až po té, co jsem veškeré texty znala nazpaměť. K filmu jsem se propracovala až po 3 letech od jeho vydání, ale i tak velmi doporučuji (pokud jste jej již neviděli). Na CSFD se chlubí krásnými 78 %. 

Seriály 

Ragnarok, severská mytologie na Netflixu. Když jsem si pustila první díl, neměla jsem naštěstí žádná očekávání a byla jsem mile překvapena. Norský seriál se pyšní ponurou atmosférou a zajímavým příběhem s reinkarnovaným Thorem. První série byla dechberoucí a na CSFD se pohybuje v červených číslech (74 %). Za rok 2020 nemohu opomenout ani The Queen's Gambit, seriál, který se mi dostal pod kůži. I přes to, že jsem nikdy nebyla fanda šachů, příběh mě dostal do kolen. Hlavní hrdinka Beth se pokouší v 50. letech 20 století prosadit v šachách a jak už je zřejmé, nebude to pro ni procházka růžovým sadem. Na CSFD je seriál hodnocen 90 %.  Dalším seriálem z dílny Netflixu je Ginny & Georgia. Pro mě to byl oddechový seriál, u kterého jsem se pobavila a upřímně se těším na další sérii. Snad bude alespoň stejně povedená jako ta první! Na CSFD má seriál 75 %. Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Loučení s Luciferem bylo na jednu stranu radostné, na druhou stranu dojemné. Další z mých oblíbených seriálů skončil a já mám pořád trochu hořkou pachuť na jazyku. I přes to, že se mi konec líbil a jsem ráda, že tvůrci se rozhodli o ukončení a neprotahovali příběh do nekonečna... přeci jen se Lucifer řadil k mým favoritům od 2016. Na CSFD se Lucifer pyšní 80 %. Posledním z mých nej seriálů v roce 2020 byl Bridgerton. Přiznám se, že knihy jsem nečetla, ale první řadu jsem bingla během jednoho dne a velmi se těším na pokračování. Snad si seriál udrží laťku! Na CSFD má Bridgerton 60 %. 

1 komentář:

  1. Ahoj, viděla jsem téměř polovinu, co tu zmiňuješ. Bridegrtonovi vzbudili docela poprask pro obsazení historických postav, no mě to bavilo od začátku až do konce. V Síti je občas údajně trochu vytržené z kontextu než to, co bylo finálně naservírováno divákovi, no to těžko posoudit neb je to takové to jedna paní povídala....

    OdpovědětVymazat

Pokud se Vám článek líbil, napište mi to! Jsem ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu, i tu negativní.