středa 10. srpna 2022

Pláč zavržených předků | Moře si vždy vybere svůj dluh

Goodreads 4.03 | Databáze knih 77 % | ČBDB 65 %

Před dávnými časy rodina Miren O'Malleyové prosperovala díky dohodě uzavřené s mořskými lidmi: ochrana jejich lodí výměnou za jednou dítě z každé generace. Rodina však mnoho let nebyla schopna svou část dohody dodržet a postupně upadla. Mirenina babička je pevně rozhodnutá slávu rodiny obnovit i za cenu Mireniny svobody. 

Na knihu Pláč zavržených předků jsem se těšila zejména kvůli slibovanému ponurému příběhu. Obálka svým vizuálem napověděla, že se v knize objeví tématika moře a anotace to pouze utvrdila. Byla jsem zvědavá, jak se mi příběh z pera A. G. Slatter bude líbit.  Po první kapitole mi bylo jasné, že příběh nebude určen pouze mladšímu publiku s tím, že jazyk i samotný příběh budou trochu drsnější. Avšak bez jakýchkoliv jiných očekávání jsem se pustila do příběhu.

V první kapitole se nejdříve seznamujeme s historií rodiny O'Malleyových, která sahá až do dávných dob. Od pradávna byla rodina vysoce postavená a obávaná, rodilo se mnoho potomků, kteří si z generace na generaci předávali rodinné tajemství. Avšak život jednoho z posledních přímých potomků, Miren, není nijak barvitý. Rodinné bohatství není co bývalo, sídlo zeje prázdnotou a po pohřbu dědečka, který ji naučil o plavbách na moři, zůstala v domě pouze s babičkou.  V jednom z příběhů, který ji babička přečetla, se dozvěděla o obětování nepojmenovaného dítěte stvořením z moře.  Aneb jak už bylo v rodině O'Malleyových zvykem: jedno dítě církvi, jedno moři a jedno jako následník. Miren, hlavní hrdinka, vyrůstala v ústranní, avšak po smrti dědečka se měla provdat za svého bratrance, který má v plánu obnovit bohatství a slávu rodu O'Malleyových. Osud hlavní hrdinky není procházkou růžovým sadem, zejména když začne odhalovat všechna tajemství rodiny, nestačí se divit. 

Drž se něčeho pevného, říkával dědeček, ale trvalo mi dlouho, než jsem pochopila, že vlastně myslel mě. Jediná pevná věc, které jsem se mohla v divokých vlnách držet, jsem byla jen já sama. 
str. 29

I přes to, že jsem od knihy neměla očekávání, byla jsem překvapená. Autorka se s postavami a příběhem hlavní rodiny moc nepárala - některé pasáže mi přišly až surové na to, že jsem si myslela, že primární cílovou skupinou Pláče zavržených předků budou děti okolo 12 let. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl psaní, ale během pár kapitol mě příběh pohltil a napnutě jsem sledovala jeho vývoj.  Osobně jsem nikdy nečetla nic jako je Pláč zavržených předků a i přes to, že mi přečtení trvalo delší dobu - příběh, styl psaní a i Miren jsem si zamilovala. 

Můžete se těšit na velmi temnou fantasy knížku, která Vás sice nepohladí po tváři, ale rozhodně Vám nejednou přejede mráz po zádech. Knihu bych doporučila všem milovníkům fantasy - ať už náctiletým, tak i starším. Do rukou se Vám dostane příběh jako žádný jiný.  Ať už knihu pojmete jako temnou fantasy nebo jakousi gotickou pohádku, pomalý rozjezd a seznamování se s rodem O'Malleyů a jeho temnými tajemstvími si jistě užijete. Autorka se inspirovala folklórem a mýtické bytosti pojala velmi surově a reálně (jak to jen jde). 

Kdo by však mohl udržet tajemství před vodami, když jsou všechny spojeny v jednu? 
str. 284

Autorka A. G. Slatter aka Angella Slatter získala titul MA a PhD v kreativním psaní a je absolventkou Clarison South. Včetně knihy Pláč zavržených předků (All The Murmuring Bones) napsala další gotickou fantasy s názvem The Path of Thorns. A.G. Slatter je držitelkou několika cen, například World Fantasy Award, British Fantasy Award nebo například Australian Shadows Ašars a šestkrát obdržela cenu Aurealis Awards. Více se o autorce můžete dozvědět zde

Sečteno a podtrženo: Příběhem jsem se prokousávala delší dobu, než je u mě zvykem, ale se vším všudy jsem si příběh vychutnala. Jak jsem v recenzi zmínila, nikdy jsem nic podobného nečetla - na knize se tedy nevyjímal jen námět, ale i jazyk a surové podání mytologie a popisy bytostí z moře. Život Miren nebyl procházkou růžovou zahranou a málo kdo se zajímal o její pocity. Líbila se mi myšlenka toho, že každý jsme svého štěstí tvůrce, spoléhat se na někoho se mnohdy nevyplácí. Pláč zavržených předků si ode mne odnáší 4 hvězdičky a já se těším na další díla této autorky

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz.
Pláč zavržených předků si můžete zakoupit zde

2 komentáře:

  1. Jste žena, která hledá plod lůna, chcete slyšet hlasy dětí ve svém domě, ale nemůžete otěhotnět, už se nemusíte bát, protože doktor Ajayi vám pomůže mít vlastní dítě, čelil jsem podobná situace, kdy muž vypovídá o tom, jak mu velký kouzelník Dr Ajayi pomohl dostat jeho milovanou ženu zpět domů po 9 měsících odloučení, oslovím Dr. Ajayiho vysvětlil můj stav, řekl mi, abych už neplakal a připravil bylinku drink pro mě, který jsem si vzala a za tři měsíce jsem byla těhotná s dvojčaty, teď jsem hrdá matka. kontaktujte doktora Ajayiho kouzelníka v jakékoli životní situaci, je to dobrý člověk. Viber nebo WhatsApp: +2347084887094 nebo e-mail: drajayi1990@gmail.com

    OdpovědětVymazat
  2. Nemůžu uvěřit, že voodoo se rozrostlo do té míry, že ho můžete použít k výhře v loterii. Viděl jsem online komentář od kouzelníka jménem Dr Ajayi, který mi pomohl s voodoo, díky kterému jsem vyhrál loterii powerball ve výši 450 000 $. Také mi řekl, že kdybych šel pro miliony, vyhrál bych také. Problém byl ale v tom, že kouzlo můžete použít pouze jednou, což znamená, že neexistuje žádná druhá šance hrát dvakrát, protože je to proti voodoo, které řekl duchovní člověk. Byl jsem za to tak vděčný, že jsem nikdy nevěřil, že to někdy bude fungovat, ale dnes jsem byl schopen splatit své dluhy. Dr Ajayi je mocný duchovní muž, který vám může pomoci vyřešit jakýkoli životní problém, který zažíváte, ať už fyzický nebo duchovní, na Dr. Ajayiho se můžete zcela spolehnout. můžete ho kontaktovat na Whatsapp / Viber: +2347084887094 nebo na váš e-mail: drajayi1990@gmail.com

    OdpovědětVymazat

Pokud se Vám článek líbil, napište mi to! Jsem ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu, i tu negativní.