neděle 26. září 2021

The Best of 2020 | Manga & Webtoon


I přes to, že jsem na blogu o mangách či webtoonech nikdy moc nepsala, rozhodla jsem se to napravit. V roce 2020 jsem jich přečetla doopravdy mnoho a ráda bych se s Vámi podělila o ty, které na mě udělaly největší dojem. Pokud toho o mangách a webtoonech moc nevíte, nezoufejte. Pokusím se Vám vysvětlit, co to je a kde si je můžete přečíst. 

Manga: "Manga je japonské označení pro komiks (doslova znamená "humorné obrázky"). Klade důraz na pečlivé zobrazení emocí a jemných detailů vztahů mezi postavami. Hrdinové často prochází dlouhou a strastiplnou cestou k vytouženému cíli. Vyznačuje se opačným směrem čtení - zprava doleva" (CREW manga). Pokud jste si všimili, mnohdy se používají i termíny manhwa nebo manhua. Jak je z definice zřejmé, manga označuje japonské komiksy, manhwa označuje korejský komiks a manhua je označení čínských komiksů. Více si o této problematice můžete přečíst zde

Webtoon: "Webtoons jsou druhem digitálního komiksu, který vznikl v Jižní Koreji. K nárůstu popularity v mezinárodním měřítku došlo z toho důvodu, že většina manhw/mang byla čtena na smartphonech" (Wikipedia). I přes to, že jsem začínala s mangou, poslední dva roky se roztrhl pytel s webtoony a já jsem u sebe vypozorovala, že jich čtu mnohem více než mang. Pokud by Vás webtoony zaujaly, doporučit následující stránky, kde si je můžete přečíst: 
  

MANGAPrvní mangou, kterou bych Vám ráda doporučila je Wotakoi: Love is hard for Otaku. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o romantickou zápletku mezi dvěma otaku. Toto označení se používá u těch, kteří například čtou mangu nebo koukají na anime. Jsou zde 4 hlavní postavy (tedy dva páry), kteří jsou spolu v pracovním prostředí a sdílí podobné zájmy. Wotakoi je čtivá, zábavná a milá manga na jedno odpoledne. Love so life nezmiňuji na blogu poprvé - nicméně jsem si vloni dala re-reading a rozhodla se ji sem též zařadit. Celou mangu bych shrnula pod jedním slovem v angličtině "precious." O této manze jsem roce 2012 sepsala článek, na který jsem popravdě úplně zapomněla... každpádně si jej můžete přečíst zde. Předem varuji, že je to článek starý 9 let a jeho kvalita stojí za starou belu - ale všichni jsme někde začínali. Další mangou, kterou jsem zvolila, je Konya mo Nemurenai neboli Another Sleepless Night. Jedná se o mangu se dvěma hlavními hrdiny, přičemž jeden z nich je démon - omylem vyvolaný. Žánrově manga spadá pod yaoi, tedy romanci mezi dvěma chlapci, tudíž nedoporučuji všem, ale pokud máte tento žánr rádi, tak se Vám zajisté bude manga líbit stejně jako mně. 

WEBTOON

První obálka (zleva) patří webtoonu For Your Love. Je to žánr shounen ai (tedy zaměření na vztah mezi dvěma chlapci). Jedná se o delší webtoon s nádhernými ilustracemi a moc hezky zpracovaným příběhem. Prostřední obálka patří webtoonu Solo Leveling. And let me tell you - za mě je to nejlepší webtoon/manga/komiks, co jsem kdy četla. Jedná se o svět vytvořený na základě her, na který útočí různá monstra z tzv. "The Gate," která propojuje svět lidí a svět monster. Hlavní hrdina Sung Jin-Woo byl nejslabším lovcem bez schopností (patřil do E-rank → lovci jsou dle schopností rozděleni, nejlepší je S-rank). Nicméně v okamžiku, kdy málem umřel, obdržel schopnosti. Pokud se do tohoto webtoonu (či novely, dle které je webtoon "nakreslen") pustíte, nebudete litovat. Posledním webtoonem v této řádce je A Thousand Cranes. Zde se jedná o yaoi (takový jiný level shouen ai, tedy vztah mezi dvěma kluky). Je to... hodně depresivní webtoon, ve kterém se seznámí nájemný vrah se svědkem jedné z jeho vražd. 


Dalším webtooonem je Beatrice. Hlavní hrdinka se z otroka stala princeznou, byla provdána za lorda, který její život obětoval, aby mohl získat moc. To se mu nepovedlo a Beatrice se v jiném království stala pomocnou silou na zámku. Její držitel (či zachránce) se do ni postupem času zamiloval (nečekaně). Jelikož webtoon není ještě přeložen, zatím je venku jen první volume, nechci moc spoilerovat. Avšak ta ilustrace je krásná a příběh se čte sám. A úplně posledním webtoonem je  As You Wish Prince. Pro hlavní hrdinku si do skutečného světa přijde jedna z jejích postav - a to rovnou záporák. Děj webtoonu se odehrává tedy ve světě hlavní hrdinky. Ne každý záporák musí být nutně záporákem. Velmi zajímavá (a již přeložená) záležitost. 

Update z 2021 
Ráda bych Vás v tomto článku odkázala na další 3 webtoony, které naprosto zbožňuji, avšak ještě nejsou dokončené a rozečetla jsem je až v roce 2021. První z nich je ELECEED. Pokud jsem chválila Solo Leveling, u tohoto díla by mi došla slova. Je to naprosto... skvělé. I přes to, že děj není tak originální - chlapec se zvláštními schopnostmi, který získá mnoho přátel, všichni ho mají rádi, protože je dobrosrdečný a tak dále. I tak si Eleceed drží první příčku mého osobního žebříčku webtoonů. Druhým webtoonem je Suddenly Became a Princess One Day. Ze začátku se mi zdálo, že už jsem něco takového četla a nebyla jsem z toho tak unešená. Pak přišel zlom v příběhu, který všechno změnil a začala jsem si čtení moc užívat. To, že se webtoon pyšní překrásnými ilustracemi snad ani nemusím zmiňovat. Posledním webtoonem je Death is The Only Ending for Villainess. Hlavní hrdinka zemře a probudí se ve světě jedné z her, co hrála před tím než zemřela. Avšak má tu smůlu, že se probudí v kůži záporné postavy, jejíž dějová linka je tragická. Penelope Eckhard, záporná postava hry, se rozhodne, že udělá všechno proto, aby přežila. 


Už jste někdy nějakou mangu či webtoon četli? :) 
My life in a gif: | Anime Amino

2 komentáře:

 1. Podle mého manga listu, jsem prý Konya mo Nemurenai dočetla do konce s hodnocením 8/10, něco málo si z toho pamatuju, ale převážně spíš přetrvává feel good pocit z téhle mangy, než cokoliv jiného. :D Měla jsem a mangami dlouhou pauzu, takže když se teď k nim pomalu vracím, nejvíce času trávím rereadingem oblíbených sérií, abych zjistila, jak si aktuálně stojí. Jmenovitě třeba Dousoukai, Yuuutsu na Asa, nebo hodně temné, pochmurné a se spoustou trigger warnings Saezuru Tori wa Habatakanai.

  V článku mě ale každopádně zaujali webtoony, kterých jsem četla jen velmi málo. Takže děkuju za doporučení :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem během posledního roku přešla z mangy na webtoony, ale sem tam si nějakou mangu přečtu (proto děkuji za inspiraci!). ☺

   Snad se ti budou webtoony líbit! Ze zmíněných stránek, kde číst, doporučuji zejména WEBTOON (skoro vše je zadarmo). :D

   Vymazat

Pokud se Vám článek líbil, napište mi to! Jsem ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu, i tu negativní.