• Rychleji mluvit nedokážu

    Je téměř nemožné říct, kdy se to přesně stane. Také to neznamená, že necháte všechno okolo ladem a soustředíte se jen na jednu věc. Ten vlak jednou přijede. Možná už je na cestě a vy o tom ještě nevíte.
  • Lidé, kteří mě znali

    "Jen ke mně buď upřímná, dobře? Od teď?" Přikývla jsem a lehla si vedle ní, obtočila jsem kolem ní ruku. Upřímná. Možná to bude to nejtěžší, oč mě kdy žádala.
  • King

    Nezdálo se mi o něm; v tom měl pravdu. Protože King nebyl sen. King byl noční můra.
  • Případ ukradeného zubu

    "Jackaby vzdychl. "Ano slečno Rooková. Je to Rumplcimprcampr. Odhalila jste mě. Jsem vychytralý pohádkový skřet." "Rozhodně by to nebylo to nejdivnější, co jste mi řekl od chvíle, kdy jsem pro vás začala pracovat.""
  • Písečníci a bludný asteroid

    První co si uvědomil venku mimo loď, bylo prázdno. Všudypřítomná, ničím nerušená prázdnota doprovázená absolutním tichem. Před ním a okolo něj nebylo nic než prázdný prostor a hvězdy. Jako když na Písečnic spával pod noční oblohou, ale tady to bylo tisíckrát intenzivnější."

středa 24. ledna 2018

Moje knižní nej za rok 2017


Rok 2017 ve mne zanechal mnoho dobrých i špatných pocitů. Co se čtení a blogování týká, jsem na tom lépe jak v roce 2016 (ale pořád je na čem pracovat). Přečetla jsem 81 knih a 20 207 stránek. Jako každý rok jsem se rozhodla, že dám dohromady seznam mých knižních nej, na kterém jsem se pěkně vyřádila.

Rozdělila jsem jej do několika kategorií, do kterých jsem zařadila 1 až 4 knihy. Je pochopitelné, že to co se líbilo mně, se nemuselo líbit vám a naopak. I když jsem letos přečetla dost knih, popravdě mi pod rukama neprošlo nic dech-beroucího jako například knihy Měděný jezdec, Milion malých střípků či Ten, kdo stojí v koutě, které jsem před pár lety četla. Proto doufám, že v roce 2018 narazím na něco nezapomenutelného a neobyčejného. Tak snad se mi to povede. 

Nejlepší knihy, co jsem letos četla


Výsledek obrázku pro zpívá zpívá každý pták Němá barikáda a jiné povídky  The Last Necromancer (The Ministry of Curiosities, #1) Wonder

Zpívá, zpívá, každý pták je kniha, jež mě letos nejvíce překvapila. Budu upřímná a přiznám, že jsem si ji pořídila jen kvůli obálce bez toho, aniž bych četla anotaci. Hodnocení na goodreads je průměrné, avšak ve mně zanechala kniha mnoho smíšených pocitů - autorčin styl byl čtivý a napínavý, čtení se proto stala požitkem. Němá barikáda od Jana Drdy je na příbramsku klasikou a jelikož jsem se v Příbrami narodila a dokonce zde i studuji střední školu, byla to trochu ostuda, že jsem od Drdy nic nečetla. Vyšší princip je název jedné z mnoho povídek, které se v knize nachází a odehrávají se během druhé světové války. Čtením rozhodně neprohloupíte. The Last Necromancer, náhodně vybraná kniha na Amazonu. Skrývá se v ní zajímavý příběh s mýty dnešního světa. Wonder je kniha určená zejména dětem, jenže příběh Augusta zaujme leckterého dospělého stejně jako i teenagera. 

Nejlepší knižní hrdinové

Paní půlnoci (Temné lsti, #1) Případ ukradeného zubu (Jackaby, #2) Ve stínu černých ptáků Iced (Fever, #6)

Mám ráda hrdinky s prořízlou pusu a přesně taková je Emma ze série Temné lsti od Cassandry Clare. Emma má jasný cíl - najít vraha rodičů - a jde si tvrdě za ním. Porušování pravidel jí není cizí, a proto se často dostává do malérů. Jackaby je  podivuhodný detektiv, který řeší případy spojené s nadpřirozenem. I když je pro své okolí podivínem, je velmi úspěšný v tom co dělá. Marry Shelly Blacková je další hrdinkou, jež nejde s davem. Její příběh se odehrává za první světové války, kdy si nikdo není jistý, co bude dál. Ona je mladou vědkyní, což podědila po své matce. Je odvážná, statečná a nebojácná. Sérii Horečka u nás vydávalo nakladatelství Jota, jež po třech dílech ukončilo překlady pokračování. Iced je spíš doplňková kniha, která pojednává o mladičké Dani O'Mega. Dani neumí držet jazyk za zuby, nebojí se netvorů a ví, že je lepší než jakýkoliv obyčejný smrtelník. Líbí se mi její postoj ke světu a ta naivní nebojácnost, odhodlanost a vytrvalost. 

Nejlepší knižní pár

Happily ​Ever After by Kelly Oram Onyx (Lux, #2)

Ella a Brian se řadí k mým nejoblíbenějším párům. Happily ever after je pokračováním knihy Cender&Ella, kterou jsem četla již nesčetněkrát - co se týká druhého dílu, už nebyl tak dobrý. Jednou to stačilo. Onyx je též druhým dílem, hlavní pár Deamon a Katy má něco do sebe. Atraktivní mimozemšťan a knihomolka? Co víc si přát! Jennifer L. Armentrout je skvělá autorka a její knihy mám velmi ráda, tak doufám, že mě zbytek série Lux nezklame. 

Nejvíce creepy knihy 

Never Never (Never Never, #1) Parfém: Příběh vraha

Co byste dělali, kdyby jste se ocitli uprostřed hodiny a nevěděli kdo jste? Charlie a Silas jsou na tom stejně. Ani jeden z nich si nic nepamatuje a oba se snaží přijít na to, proč se jim něco takového děje. Never never je jednou z mých nejoblíbenějších knih od Colleen Hoover. Parfém; Příběh vraha pro mě byl výstřel do tmy. Nevěděla jsem, co od knihy očekávat, nakonec však byla mile překvapena. 

Nejhorší knihy

Another Shot at Love (What's Love???, #1) The Viking's Witch Chameleon (Supernaturals, #1)

Ugh. Myslela jsem si, že tuto kategorii letos vynechám. Bohužel se našlo pár knih, které se musím zařadit. Jednou z nich je Another shot at love. Námět je skvělý, dialogy mezi hlavními protagonisty též, jenže mě tahle kniha naprosto vytáčela, zejména vedlejší postavy, které pořád měli co říct k tomu, jak má hlavní hrdinka žít a s kým chodit. The Vikings Witch jsem ani nedočetla. Autorčin styl mě spíše uspával, nelíbilo se mi zpracování námětu a čekala jsem něco jiného. Jsem milovnicí Kelly Oram, miluji všechny její knihy! Tedy skoro... Chameleon je kniha, na kterou jsem se chystala dlouho, alle... to byla naprostá katastrofa. Přišlo mi, jako kdyby sama autorka nevěděla, co s příběhem a pořád měnila své záměry. K téhle sérii se zajisté už nevrátím. 

Největší knižní překvapení 

Buzíčci Ignited (Ignited, #1) Válka s Mloky

Buzíčky jsem měla doma už nějaký ten pátek - popravdě jsem se této kontroverzní knihy bála. Neměla jsem čeho. Jan Folný je skvělým autorem, kterému se povedlo mě rozesmát a dokonce i rozbrečet. Ingnited jsem si "zadarmo koupila" na Amazonu a popravdě jsem porušila ono nesuď knihu podle obalu. Ignited v sobě skrývala skvělý příběh, jenž jsem si užila a ráda bych se v letošním roce dostala i k ostatním dílům. Válka s mloky je klasika a pro mě symbolizuje povinnou četbu. K té po většinu času nahlížím dost skepticky, jenže Karel Čapek je prostě mistr svého umění. Vše, co jsem od něj četla se mi líbilo a Válka s mloky na tom nebyla jinak. 


A jak jste na tom v roce 2017 byli vy? 

neděle 21. ledna 2018

Manolito a blbeček | Elvira Lindo



Proslulý chlapec ze Španělska vydal další knihu o svém každodenním životě. Tentokrát na něj čekaly nové životní nástrahy a dobrodružství. Elvira Lindo má neskutečně čtivý styl psaní, a i když už jsem z dětských knih vyrostla, ráda si přečtu všechny encyklopedie o Manolitovi a jeho rodině. Šestý díl nese název Manolito a Blbeček, malého brášku jsem měla vždy ráda - a když už je v názvu, určitě se můžu těšit na jeho zapojení ve všech výpravách a lumpárnách. 

Manolitovo knihy jsou vydávány po celém světě a tak není divu, že na ni narazil v knihkupectví. Avšak se divil, že jakožto chlapec, o kterém tato kniha je, ji nemůže dostat zadarmo. Nesl to tak těžce, že mu ji nakonec děda musel pořídit. Dalším objevem byla dědovo operace s prostatou, kterou nesli špatně všichni. Maminka musí nechat Manolita s Blbečekem u své nejlepší kamarádky Luisy, aby mohla být u dědy. Luisa se svého úkolu zhostila jak se patří, jenže pokud jde o Manolita, tak i z pouhé návštěvy nákupního centra se může stát zážitek na celý život.

"Chlapečkova podložka," prohlásil.
"Takže se hodláš po dobu mé nepřítomnosti vyčůrat do mé postele?" otázal se ho děda.
"Jo, chlapeček hodlá čůrat,"
"Takovej je zkrátka blbeček: správně drzý dítě a zcela bez komplexů."
str. 25 
Líbí se mi, že kniha není psaná zcela ve spisovném jazyce. Autorka jej přizpůsobila mládeži, tudíž se setkáte i s běžnými hovorovými výrazy, jež jsou dětem o něco bližší. Za překlad děkuji PhDr. Evě Šaškové, která má na starosti překlad celé série. Dalším pěkným detailem jsou ilustrace. I když jich v knize moc není, dokáží čtenářovi zpestřit celý příběh. 

Nakladatelství Omega mám ráda zejména kvůli atraktivním obálkám, které vždy zaujmou na první pohled. Oproti originálním obálkám má náš český Manolito navrch. Obálku má na svědomí Jiří Miňovský, kterému velmi děkuji za skvěle odvedený kus práce. 

Elvira Lindo vystudovala v Madridu žurnalistiku. Později pracovala v rozhlase i televizi jako hlasatelka, herečka a také jako autorka scénářů. Dnes z New Yorku pravidelně spolupracuje s nejvýznamnějším španělským deníkem El País. Svět ji zná hlavně jako autorku dětských příběhů o Manolito Brejlounovi, které byly vydány již ve více než dvaceti zemích a dočkaly se i seriálového a filmového zpracování. Kromě Manolita, dětské série o velmi zlobivé holčičce Olivii a několika dalších příběhů pro malé čtenáře, napsala i pět románů pro dospělé.
"Dej mi je, abych nebyl tak smutnej." "Ty ti dát nemůžu, to jsou moje hodinky za první přijímání," řekl jsem mu na to. "A kněz tě nenaučil, že chudejm se mají dávat almužny?" "Jo, ale ne hodinky. Hodinky jsou moje." 
Pokud hledáte knihu pro své děti či se sami chcete alespoň na chvilku vrátit do svých dětských let, Manolito je tou správnou volbou. Neříkám to poprvé, ale přirovnala bych tohoto španělského chlapce k Mikulášovi, kterého známe všichni už ze základních škol. Manolito žije ve stínu svého mladšího brášky Blbečka a zajisté není jediným dítětem, jež se cítí nedoceněný. Ti, co mají mladší sourozence, se vžijí do role devítiletého chlapce a prožijí s ním nespočet lumpáren a dobrodružných akcí. 

Sečteno a podtrženo, série o španělském chlapci mi přirostla k srdci. Elvira Lindo má čtivý styl psaní a každý díl mě zatím bavil, proto jsem zvědavá na další pokračování, kterého se doufejme dočkáme velmi brzo. Manolito a blbeček je kniha na jedno odpoledne, skvěle se u ní odreagujete a vypnete. Ode mne si odnáší 4 hvězdičky.  

Za poskytutí knihy na recenzi děkuji nakladatelství Omega.
Manolito a blbeček si můžete zakoupit zde.