neděle 13. prosince 2020

KRVAVÝ LÍSTEK | Nejsilnější kouzla vyžadují největší oběti

Goodreads 3.85 | Databáze knih 81% | ČBDB 86%

Princezna Aurélie je mocnou čarodějkou. Jak by ale mohla být šťastná v království, které magii brutálně potlačuje? Své schopnosti však nemůže skrývat navždy, proto uprchne do jiného království. Nachází si zde přátele, zdokonaluje se v kouzlení a začíná něco cítit k muži, s nímž by nikdy vládnout nemohla. Když ji dostihne kruté nebezpečí, musí se rozhodnout - zůstane v utajení, nebo přizná královskou krev a pokusí se zachránit své milované? 

Nebudu lhát, když povím, že jsem se ke knize dostala zejména kvůli obálce. Poslední dobou vyhledávám fantasy knihy se silnými (badass) hrdinkami a Krvavý lístek byl už nějakou dobu v mém hledáčku. Hodnocení na GD je lehce nadprůměrné a velmi mě zaujal námět princezny čarodějnice, která ve svém vlastním království nemůže býti tím, čím je. Hrozila by ji za to smrt. S očekáváním jsem se pustila do knihy s nádhernou obálkou a byla zvědavá, do jaké míry se má očekávání splní. 

Princezna Aurélie toho o svém potenciálu moc neví, býti čarodějkou v království, kde za používání magie hrozí smrt, ji život nijak zvlášť neulehčuje. V Renaltském království existuje organizace zvaná Tribunál a její členové vyhledávají a trestají všechny, kteří magii praktikují. Nebo alespoň dělají něco v rozporu s Knihou příkazů. Jediný, kdo je na straně královské rodiny je Toris, člen Tribunálu, který se snaží o princeznino bezpečí. Královská rodina však prochází těžkým obdobím, Auréliin otec, král, zemřel a na jeho místo má nastoupit sedmiletý Konrád. Královna se v těžkých časech snaží uspíšit princezninu svatbu s princem Achlevy a ukončit tak několik staletí trvající válku. 

Magie je to, co odlišuje stromy, zvířata, rostliny a lidi od kamení, prachu a vody... je to jiskra. Duch. Život. Ať to nazvete jakkoliv, je to síla. 
str. 35

I přes to, že je v Renaltu magie zakázána, Aurélii se dostalo do rukou pár knih, ve kterých se o magii něco málo dozvěděla. Nejvíce ji v tom pomohl Simon, krvavý mág z Achlevu, který ji měl na cestě k jejímu snoubenci doprovodit. Na její ochranu bylo použito propojovací kouzlo - Auréliin život je tedy vázán s životem Simona, její matky a osobního strážce Kellana. Dokud nezemřou oni, princezna zůstane naživu. Na plese, kterého se Aurélie účastní však nejde vše podle plánu. Musí uprchnout, aby se zachránila před svým lidem a zejména před Tribunálem. Na cestě do Achlevy je zrazena a musí se sama postavit na nohy. Dokáže se mladá princezna se vším popasovat a zachránit ty, na kterých jí záleží? 

Jak už jsem psala výš, na knize mě nejprve upoutala obálka, poté anotace. Po přečtení knihy můžu říct, že svého rozhodnutí nelituji. Autorka propracovala zajímavý svět, ve kterém je magie trestána. Hlavní hrdinka se sice jeví nebojácně, ale uvnitř ví, že všechny její rozhodnutí budou mít následky. Ba naopak se v knize nebojí ukázat tu stránku, ve které si není jistá, co dělat, zdali jsou její rozhodnutí správná... a to její postavu dělá důvěryhodnou a autentickou. Hlavní hrdince Aurélii fandím a doufám, že v dalších dílech uvidíme pokračování jejího charakterního růstu. Ale nejen to, jsem zvědavá, do jaké míry dokáže svou magii použít a jestli to ponese dlouhodobé následky. I přes to, že na konci knihy jsem se (naštěstí) nedočkala cliffhangru, tak se na pokračování velmi těším. 

Nejdřív smrt stihne tři poníky bílé, 
pak dívku, matku a babici, 
A na lůžku, co je rudých růží plné,
tři padlí králové, co přišli o trůn, krvácí.
str. 292 

Komu bych knihu doporučila? Rozhodně všem nadšencům fantasy, kteří mají rádi zajímavé příběhy odehrávající se v propracovaných magických světech. V knize se objevilo spoustu postav, které jsem si oblíbila. Od samotné protagonistky, přes její nové spojence v Achlevě jako byl Zan, Kate a Nathniel, až po její královskou rodinu. Pokud hledáte knihu, u které si odpočinete, ale i tak Vás donutí být ve střehu, protože nikdy nevíte, z koho se stane padouch, Krvavý lístek je jasnou volbou. A pokud dokážete uhodnout, kdo je na které straně, tak či tak si knihu vychutnáte, protože si rychle oblíbíte charaktery hlavních i vedlejších postav.

Krvavý lístek si ode mě odnáší 4 hvězdičky. Příběh splnil má očekávání, a i přes to, že Aurélie není vyloženě badass hrdinkou jako například Celaen ze Skleněného trůnu, celou dobu jsem jí věřila. Udělala by vše pro to, aby ochránila svou rodinu, přátele a vesměs každého, kdo bojoval proti nespravedlnosti. Doufám, že autorka v dalších dílech ještě vyzdvihne laťku nebo ji alespoň udrží. První díl bych popsala jako čtivý, napínavý a záludný. Pokud se o ději chcete dozvědět více, vřela Vám doporučuji si knihu přečíst. 

Za poskytnutí knihy na recenzi moc děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz 
Krvavý lístek si můžete zakoupit zde

1 komentář:

  1. Z žánrového hlediska by mě tato kniha asi moc nezaujala, každopádně líbí se mi, že máme podobný přístup k čtyřhvězdičkovým knihám. :-)

    OdpovědětVymazat

Pokud se Vám článek líbil, napište mi to! Jsem ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu, i tu negativní.